آثار تاریخی ارمنستان

مدیرکل موزه ملی ایران اعلام کرد: براساس توافق دو موزه برای برگزاری نمایشگاهی مشترک در ایران، ۱۰۳ شی ازمجموعه آثار فرهنگ و تمدن کهن ارمنستان به ایران وارد شد.

به گزارش ایسنا به دنبال سفر رئیس جمهور به ارمنستان و امضای تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور ایران و ارمنستان که رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و وزیر فرهنگ ارمنستان تفاهم‌نامه‌ای را در این زمینه امضا کرده بودند، نمایشگاه «ایران و ارمنستان: خاطره یک سرزمین» در تهران برگزار می‌شود. به گفته‌ او، این آثار همراه با دو نماینده از موزه تاریخ ارمنستان وارد ایران و به سلامت به موزه ملی ایران منتقل شد.

او تاکید کرد: این آثار مربوط به هزاره چهارم تا سده یکم قبل از میلاد است و قرار است در (نمایشگاه ایران و ارمنستان: خاطره یک سرزمین) از ۲۵ مهر ماه در موزه ملی ایران گشایش یابد و تا ۲۷ دی ماه برپاست.

این نمایشگاه دومین تجربه ایران در برگزاری نمایشگاه‌های خارجی در موزه ملی ایران است که بیشترین تمرکز آن بر آثار اورارتویی در هزاره اول پیش ‎ازمیلاد دارد و از آن به عنوان فصل مشترک تاریخ ایران و ارمنستان یاد می‌شود.

پس از نمایشگاه تندیس‌های پنه‌لوپه، نمایشگاه مشترک ایران و ارمنستان دومین تجربه نمایشگاه آثار خارجی در ایران، پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، است.