گردنه سلیم ارمنستان

گردنه سلیم ارمنستان بعد از بازدید از دریاچه رویایی سوان و در راه بازگشت از سوان به ایروان می‌توانید در بین راه توقف کرده و از زیباترین مناظر طبیعی گردنه سلیم بازدید کنید. این گذرگاه زمانی بخشی از جاده ابریشم معروف بوده است که اروپا را به خاور دور متصل می‌کرد. کاروانسراهای باستانی که برای استراحت تاجران آن زمان در جاده ابریشم وجود داشتند، هنوز هم در آنجا قرار دارند. دره زیر این گذرگاه نیز سرسبز بوده و طبیعتی بسیار زیبا و جالب توجه دارد.

 کاروانسرای سلیم که به کاروانسرای اوربلیان نیز معروف است در 150 کیلومتری شمال شرقی ایروان در گردنه سلیم و جاده مواصلاتی که دو استان گقارکونیک و وایاتس زور را به هم وصل میکند قرار گرفته است.این کاروانسرا جزو نمونه های نادر از بناهای اجتماعی و مسکونی باقی مانده از قرون وسطا در ارمنستان است در سال 1957 مورد بازسازی قرار گرفته است.

کاروانسرای سلیم در سال 1332 میلادی در روزگار حکومت چسار اوربلیان ساخته شد. آن بر دامنه جنوبی گذرگاه کوهستانی سلیم در ارتفاع 2410 متری واقع شده است.

طول کاروانسرا 5/35 متر است. ساختمان آن از سنگ بازالت خوش‌تراش ساخته شده و بام آن که دارای دو سطح شیب دار است، از تخته سنگهای بزرگی که به شکل کاشی چیده شده‌اند و حاکی از مهارت معمار آن است بنا شده. این بنا در خود قادر به جای دادن به 64 جفت اسب نیز بوده است.