موزه هنرهای مدرن کافسجیان ارمنستان

mozeh-honar-kafsejian-armenia1.jpg

موزه هنرهای مدرن کافسجیان ارمنستان در منطقه ایروان ارمنستان واقع شده است. این موزه در ذیل کاسکاد یا همان هزار پله ایروان قرار گرفته است. این موزه علاوه بر ارائه هنرهای معاصر در نوامبر 2009 یک برنامه متنوعی از نطق ها، فیلم ها، کنسرت ها و طرح های آموزشی متعددی برای کودکان و بزرگسالان را نیز به علاقه مندان تور ارمنستان ارائه می دهد. این دیرینکده سالانه بیش از یک میلیون نفر بازدید کننده دارد.

بنیاد موزه کافسجیان در آوریل 2002 تحت بازبینی دولت جمهوری ارمنستان و اساس دیرینکده کافسجیان آمریکا تاسیس شد. ساخت و ساز اصلی این موزه کمی با دیرکرد در آوریل 2005 آغاز شد.

mozeh-honar-kafsejian-armenia.jpg

این موزه در آبشار ایروان در مجاورت باغ و در ورودی آبشار در خیابان تامانیانواقع شده است. ابتدا ساخت و ساز این آبشار به سال 1971 برمیگردد که بدست معمارانی چون جیم توروسیان، اصلان میختاریان، سارگیس گورزادیان طراحی شده است. فاز اول این طرح در سال 1980 تکمیل شد. در دو طرف این آبشار مسیر پله های عظیمی وجود دارد که تعداد پله های آن 572 شماره می باشد. این دیرینکده یگانه از بلند پروازانه ترین آثار معماری امروزی می باشد. یکی از ویژگی ها جمهوری های سابق شوروی ساخت یک پروژه عظیم معماری مانند دیرینکده کافسجیان و یا تعمیر بناهای مهم بود، حتی روزنامه نیویورک تایمز نیز از این موزه تمجید نموده و و عنوان نموده که این دیرینکده زیاد دیدنی و جذاب است. این گردآور با بیش از 5000 اثر احد از جامع ترین موزه هنری یادبود ها شیشه ای در عالم می باشد.